top of page

Školní vermikompostér

 

V rámci projektu Zahrada Na Včelíně se členové spolku Studio Eko-Logika rozhodli pořídit dětem ze ZŠ Mlazice vermikompostér do interiéru a naučit je s ním zacházet.

Co je k tomu vedlo? Fakt, že podle statistik vyhodí průměrný člověk v ČR ročně do směsného odpadu cca 50 kg bioodpadu, který pak putuje na skládky a do spaloven, kam určitě nepatří. Kdybychom tento biologický odpad kompostovali, získali bychom plno hlíny, ve které se dá leccos pěstovat.

A proč vlastně vermikompostér, možná by stačilo založit obyčejný kompost? Protože práce žížal je o mnoho rychlejší než zrání klasického kompostu a pro děti je zajímavé blíže poznat fungování žížalího společenstva.

V rámci jedné hodiny prvouky se děti z Mlazice naučily, jak se zakládá vermikompostér, ubytovaly do něj kalifornské žížaly (jsou oproti těm našim, obecným, žravější a rychleji se množí) a v závěru hodiny si vytvořily velkou nástěnku s obrázky všeho, co jejich nové žížaly rády konzumují. Pokud se budou o žížaly správně starat – krmit je (ohryzky z ovoce, použitými čajovými sáčky, zvadlými lístky pokojových rostlin, trávou atp.) a řádně je rosit, obyvatelky vermikompostéru jim za to z bioodpadu vytvoří kompost, který na jaře využijí třeba k přesazení květin na školních chodbách.

bottom of page