top of page

historie

1994

 • Založeno SDRUŽENÍ PŘÁTEL GALERIE VE VĚŽI. Cílem tohoto sdružení bylo vytvořit v prostorách mělnické Galerie Ve Věži (Pražská brána) pestrou nabídku přidružených programů. Vzniklo tak porevoluční kulturní centrum, kde byly pořádány hudební večery, přednášky, výstavy fotografií z cest i několik módních přehlídek. Pravidelně zde vystupoval kytarista a skladatel Štěpán Rak, Pavel Eret, Marián Kořínek, Petr Baťa, recitovali a četli členové literárního spolku Pegas, probíhaly zde poslechové večery alternativní hudby. Scházeli se zde členové spolku SKOBA atd.

 

                                                                                           1995

 • Členové Sdružení Přátel Galerie Ve Věži obnovili tradici poutě v den svátku sv. Jana Nepomuckého (16. 5.). Pod Chloumeckým kostelíkem sv. Jana Nepomuckého byly postaveny dřevěné stánky pro řemeslné jarmarky a pódium pro letní hudební a divadelní scénu. Programy se konaly od května do podzimu. Vystupovaly zde hudební kapely, pořádaly se jarmarky s ukázkami dobových řemesel, nechyběl program pro děti (divadýlka, řemeslné dílničky, písničky).

 

 • Kapely a hudebníci, které pod chloumeckým kostelíkem hráli:

 

HUDBA PRAHA, LAURA A JEJÍ TYGŘI, VLADIMÍR MIŠÍK & ETC , BORON, KURTYZÁNY Z 25. av., TICHÁ DOHODA, SPECTRUM, CIRKUS PRAHA, GARÁŽ, CIRKUS ALIEN, Jeff BIOGRAF, IVAN HLAS, LUBOŠ POSPÍŠIL, ŠUM SVISTU...

 

Z místních kapel a hudebníků např.: Baťa & Kalábůf něžný beat, Marián Kořínek, Freon, Postižená oblast, Booby Price, LU2, Noise...

 

Poslední víkend prázdnin se konal hudební festival „HURÁ DO ŠKOLY FEST“

                                                                                          1996

 • Vznikla v pátém patře věže čajovna. Následovalo rozšíření programů o degustace kávy, čajů, francouzských a italských vín, vždy spojené s přednáškou.

                                                                                          2010

 • Vzniká z iniciativy Sdružení přátel galerie ve věži další projekt. Sdružení přibírá nové členy a mění název na STUDIO EKO-LOGIKA o. s.

 

                          2011

 • Na Velikonoce se konají první mělnické Farmářské trhy na Náměstí Míru. Konají se pravidelně v sobotu od jara do podzimu. Před Vánoci pak probíhají Vánoční trhy. Součástí všech trhů a jarmarků byl doprovodný program. Pro dospělé návštěvníky většinou živá hudba (kapely Na boso Praha, Šlapeto,...) a pro děti možnost řemeslných dílniček a divadýlka. Farmářským trhům na Mělníku se Studio Eko-Logika věnovalo do roku 2017, kdy je z důvodu pracovní vytíženosti všech členů předává k dalšímů organizování spolku Světlonoška z. s.


       

 • 2011 První ročník Mělnického kulturního léta

            - od roku 2011 realizujeme řemeslné a výtvarné dílny pro děti a mládež. Jsou to jak pravidelné letní dílny v jurtě, tak i                      jednodenní akce typu trhy, jarmarky, slavnosti, tématicky zaměřené akce.

              - (více...)

 

 • Jurta, vodní svět, letní kina, koncerty, pozorování hvězd, ...

 

 • Rok 2012, 2013 Den Země na Augšperku

                          2014

 

 • Předává Studio Eko-Logika realizaci Mělnického kulturního léta do rukou MEKUC o. p. s. a stává se na několik dalších let partnerem pro MEKUC. Každé léto v rámci letního Parku před MKD realizují lektoři Ekologiky týden dětských tvůrčích dílen v jurtě (keramika, šperkařská dílna, kožedělná dílna, výroba dřevěných hraček, vlněné panenky, lapače snů, malba na hedvábí, dílna přírodní kosmetiky, letní věnce atd.) a podílí se na provozu Parku.

 

                                                                                          2015

 • Ekologika spolupracuje se ZŠ Mělník – Mlazice. Ve školním roce 2015/2016 zahájila KERAMICKÝ KROUŽEK při ZŠ, který se konal pravidelně každý týden až do konce školního roku 2017/2018.

 

 • Další aktivitou, kterou Ekologika do ZŠ přinesla byl projekt FIE DO ŠKOL. Konkrétně se jednalo o „kroužek“ FEUERSTEINOVY METODY INSTRUMENTÁLNÍHO OBOHACOVÁNÍ, který se konal každý týden po vyučování. Pro první ročník to byla řada FIE – Basic a pro 2. až 5. ročník řada FIE – Standard. Jednou týdně se k inspiračnímu semináři FIE scházeli pedagogové školy.

 

                         2018

 • Spolek Studio Eko-logika koupil vlastní pozemek (starý ovocný sad) a k němu pronajal od města přilehlé pozemky v části Mělníka Mlazicích. Na těchto pozemcích začali vytvářet přírodní ZAHRADU NA VČELÍNĚ. V létě oplotili část zahrady, která bude sloužit především dětem z MŠ a ZŠ k učení, pozorování přírodních společenstev (badatelská metoda výuky), pěstování zeleniny a bylinek na vyvýšených záhonech. Zázemím v nepříznivém počasí je zrekonstruovaná maringonka.

2020

 • V letošním roce jsme dokončili závěrečnou etapu prací v přírodní zahradě Na Včelíně. Oplocená část zahrady je určena k pěstování zeleniny, bylinek a květin na vyvýšených záhonech. Další část zahrady tvoří ukázkový sad, kde hnízdí ptáci a v úlech žijí včely.

 • V rámci Dne Země (2019) studenti vyššího gymnázia vytvořili v zahradě velké broukoviště, vysadili keře a pomohli s dalšími zahradnickými pracemi.

2021

 • Už v roce 2020 jsme začali pracovat na projektu Cesta Viktora Dyka. Zprůchodnili jsme poetickou úvozovou cestu vedoucí z Mlazic Na Ráj a věnovali ji památce básníka, prozaika, dramatika a publicisty Viktora Dyka.

 • Do dotačního programu Středočeského kraje jsme podali žádost na podporu vybudování ZAHRADY TICHA NA RÁJI. Ve veřejném hlasování jsme uspěli. Cílem našeho projektu je proměna dnes neudržované půdy s nálety křovin a trav, v otevřenu odpočinkovou zahradu s okrasnými keři, květinami a místy, kde lidé budou mít možnost posedět a zavzpomínat.

2023

 • Dokončili jsme realizaci projektu Zahrada ticha.

bottom of page