Nabídka programů
Zveme vás do Zahrady Na Včelíně, která se nachází v Mělníku- Mlazicích
Učíme se venku
Vycházíme z RVP ZV – environmentální výchova (probíraná látka v prvouce a násl. v přírodovědě a vlastivědě) za využití ryze místních témat (programy označované jako místně zakotvené učení nebo vzdělávání zakotvené v životním prostředí).
Tématické okruhy EVVO v dokumentu RVP ZV:
-
Člověk a jeho svět
-
Člověk a příroda
-
Člověk a společnost
-
Člověk a zdraví
-
Informační a komunikační technologie
-
Člověk a práce
-
Umění a kultura
Programy místně zakotveného učení propojují pochopení obvykle oddělených vzdělávacích oborů jako je studium přírodních a sociálních systémů a jejich vzájemné vazby. Střídá se samostatná a skupinová práce žáků.
FILOSOFIE V ZAHRADĚ
učíme se spolu lépe komunikovat
-
Napadá vás, že by nebylo do věci váš třídní kolektiv trochu stmelit?
-
Prospělo by klimatu ve vaší třídě více empatie, respektu k různým názorům a dovednost dětí vzájemně si naslouchat?
-
Chcete podpořit u svých dětí vnímavost, kritické myšlení a ochotu dělit se o své nápady?
-
Program je vhodný pro žáky I. i II. stupně ZŠ. Můžete ho absolvovat v Zahradě Na včelíně, kde si užijete celé dopoledne s filosofií v pohybu, hrami a sdílením, nebo ho ve zkrácené podobě umíme přivézt i k vám do školy.
Jak žijí včely
-
Nabízíme možnost seznámit se společenstvím včel v autentickém prostředí - poblíž včelnice. Vlastníme ukázkový úl, jehož jedna část je prosklená, což dětem umožňuje podívat se na práci včel zblízka.
-
Přednáška o životě včel (jaké včely v úlech žijí, jak pracují, co dělá včelí matka, jaký život mají včelí samečci – trubci, proč jsou včely pro člověka užitečné a mnoho dalšího).
-
Aktivity: Pohled do úlu, rozebrání a prohlídka modelového úlu, práce s mikroskopy, různé poznávací a didaktické hry na téma včely a včelaření.
-
Pro děti máme připravené ochranné pomůcky (včelařské klobouky i rukavice), které mohou využít při přístupu k pozorovacímu úlu.
-
Cílové skupiny: MŠ, 1. stupeň ZŠ
Mravenci a brouci
-
Mravenci jsou společenstvo, které se svým životem podobá včelám. Řídí se přísnými pravidly a bez vzájemné spolupráce by jedinec jen těžko přežil. Cílem programu je zprostředkovat dětem poznání, že hmyz je pro člověka velmi důležitý.
-
Vycházíme z badatelsky orientované výuky (BOV), respektujeme přirozený dětský zájem poznávat a objevovat.
-
Aktivity: Prohlídka velkého broukoviště (hmyzí hotel), různé poznávací a didaktické hry na téma mravenci a jejich život.
Pozorovat můžeme: přímo, pod lupou i pod mikroskopem.
Cílové skupiny: MŠ, 1. stupeň ZŠ
Vyvýšené záhony
-
Setí, sázení a sklizeň. Nabízíme dětem možnost osázet si svůj vyvýšený záhon, můžete si přijít zasadit předpěstovanou sadbu a občas zkontrolovat jak roste.
-
Děti se dozví, co jsou to vyvýšené záhony, na jakém principu fungují a čím se liší od záhonů klasických. Zařadíme také pohled do historie – od kdy a proč vlastně člověk pěstuje zemědělské plodiny, proč to lidé dělají dnes – když se přece dá vše pohodlně koupit J. Ve skupinách si naplánují vlastní zahradu a představí ji ostatním.
-
Na podzim zveme MŠ na tématický program Sklizeň zeleniny. Děti si vyzkouší vykopávání brambor, trhání řepy, sklizeň dýní atd.
-
Aktivity: Jsme vybaveni odlehčeným dětským nářadím firmy Fiskars (sázecí lopatky, hrábě, rýče i zahradnické rukavice), takže dětem nic nebrání, aby si vyzkoušely opravdické zahradničení.
Cílové skupiny: MŠ, ZŠ
Ptáci a další zvířata
v zahradě
-
Čeká vás vyprávění o ptačím životě, historii vývoje ptáků, praktické zkoumání ptačích per pod mikroskopem atd. Dozvíte se jak ptáky správně krmit a proč je dobré mít na zahradě pítko, povíme si i několik vtipných i zajímavých faktů ze života různých ptačích druhů.
-
Cestou na Včelín se můžete těšit na ptačí hledačku.
-
Na Včelíně je velké ptačí krmítko, budky, v nichž aktuálně hnízdí ptáci, ukázkové budky pro malé i větší ptactvo (sovy) a nechybí ani zásobník materiálů ke stavbě ptačích hnízd.
-
Aktivity: Poznávání ptáků, čím jsou ptáci přírodě a člověku prospěšní a co nás může inspirovat.
-
Dále zjistíme, která zvířata volně žijí v neoplocené části zahrady (přichází tam srnky, zajíci, bažanti, ježci, ...) prohlédneme si jejich stopy a ve skupinkách vyzkoušíme jednak poznávání zvířat podle stop, jednak vlastní „stopovačku“ určitého zvířete.
-
Užijete si velké množství didaktických her a pomůcek.
-
Cílové skupiny: MŠ, 1. stupeň ZŠ
Můj rodný kraj (Mlazice a Pšovka)
-
Jedná se o vycházku z Mlazic na Pšovku, povídání o klášteru, památných stromech, křížcích kolem cest, vyprávění o řemeslech, kterými se mlazičtí živili atp. Cestou si porovnáme pohledy na různá místa v současnosti a minulosti (fotografie) a zasadíme je do historického kontextu. Zmíníme život a dílo básníka a prozaika Viktora Dyka. Nevynecháme ani pověsti a legendy, které se váží k Chloumku.
To vše zábavnou formou, kdy si děti budou aktivně zaznamenávat informace, které ve finále zpracují a vytvoří „nástěnku“ - co nového se v projektu dozvěděly.
Cílová skupina: ZŠ (3. ročník až II. stupeň)
Cesta do pravěku
-
Krajina, jak ji neznáme GEOLOGICKO – HISTORICKÁ VYCHÁZKA
-
V 50. letech 20. stol. prováděl RNDr. Karel Žebera, DrCs. na území Mlazic a Vehlovic geologický výzkumu. Nalezl kamenné valounové industrie vyrobené především z křemene a křemence pocházející z doby kamenné. Zbraně, drasáky, pěstní klíny, velké hroty vyrobené z úštěpů. V Mlazicích zůstaly tyto kamenné výrobky ležet na povrchu opukových plání.
-
Řeč bude také o časech, kdy hora Říp byla činnou sopkou, kolem které bylo jezero.
-
Děti si mohou prohlédnout a půjčit kamenné nástroje pravěkých lidí, kostru mamuta i repliky prvních řemeslných a uměleckých předmětů vytvořených člověkem.
-
Cílová skupina: ZŠ (4. - 6. ročník)
POZOR: V říjnu slavíme mezinárodní den archeologie a právě 13. října tomu bude 76 let, co Dr. Karel Žebera při geologickém výzkumu Mlazic a Vehlovic objevil štípané valounové industrie z doby kamenné.
Pojďme slavit místní archeologické nálezy vzděláváním v terénu!
Místně zakotvené aktivity
-
Programy pro ZŠ
-
Naše děti relativně často cestují, navštěvují cizí země, učí se světové jazyky a seznamují se s jinými kulturami. To je správné. Často ale neví, mnoho o svém rodném městě nebo části města, kde žijí a chodí do školy. Nikdo jim možná nevyprávěl o krajině, domech, památkách a historii Mlazic, Pšovky, Chloumku. Netuší jakou prací se živili lidé, kteří zde žili před sto až dvěma sty lety.
-
Proto jsme vytvořili nabídku násl. dvou vlastivědných vycházek:
Zkamenělá minulost
-
Na území dnešního Mělnicka můžeme i dnes objevit různé zkameněliny a otisky z dob, kdy svět vypadal úplně jinak než dnes.
-
Chcete vědět co je fosílie a jak vznikla, čím se zabývá geologie a co pro naši paleontologii udělal jeden Francouz, který přijel do Čech jen náhodou?
-
Toužíte si na vlastní oči prohlédnout zkameněliny českého siluru a devonu? Sahnout na ně? Můžete! Po stopách zaniklých světů s vámi půjde nadšená sběratelka zkamenělin.
-
K programu nabízíme i výtvarnou dílnu.
Cílová skupina: ZŠ
Den Země
-
Nabízíme možnost vytvořit dětem program „na míru“ vč. praktického zapojení dětí do péče o zahradu (ve smyslu, pohrabat posečenou trávu, odstranit plevel z vyvýšených záhonů, setí a sázení květin, keřů atd.).
-
Dále můžete využít nabídku poznávacích her a pomůcek pro zkoumání a poznávání konkrétních témat.
Cílové skupiny: MŠ, ZŠ, SŠ
Keramika
-
Program vhodný také pro školní družinu nebo menší skupinku dětí, které si ho vyberou na základě vlastního zájmu. Hlína + lektor + výpal
-
Cílová skupina: 12 dětí (školní družina)
Klimatická změna… a co já s tím?
-
Cílem sebezkušenostních workshopů je jednak poznat, jak se globální rozměr změny klimatu pojí s naším životem a následně si uvědomit, jak mohu do řešení klimatické změny přispět právě já.
-
Díky zájmu o věc a osobnímu zapojení mladí lidé neuvíznou v environmentální úzkosti, ale racionálně budou hledat a nacházet svá řešení.
-
Dostanou prostor diskutovat, pracovat samostatně i ve skupinách, přemýšlet a vzájemně se inspirovat.
-
Klimatické vzdělávání přirozeně rozvíjí klíčové kompetence žáků, kritické myšlení, informační a mediální gramotnost, dotkne se jejich motivace i etických a morálních postojů.
cílové skupiny: II. stupeň ZŠ a SŠ
Každý den se oblékáme
-
Oblečení je naším prvním a nejzákladnějším komunikačním prostředkem. Každý den řešíme otázku „co si vezmu na sebe“. Někdy nám jde o styl. Někdy si potřebujeme jen vybrat dobré oblečení na cesty. Co je ale na druhé straně?
-
V průměru si kupujeme 5krát víc oblečení za rok než před čtyřiceti lety. Průměrně je to 68 kusů ročně.
-
Víme kolik vody stojí výroba jednoho bavlněného trika? Kolik kg skleníkových plynů vyprodukuje 1 kg textilu?
-
Co se děje s oblečením, které se neprodá?
-
Workshop na téma oblečení žákům představí svět textilu z více stran.
-
Není jedno, co si oblékáme ani kdo naše oblečení ušil.
Cílové skupiny: II. stupeň ZŠ a SŠ
Každoročně se zapojujeme do akcí:
-
Víkend otevřených zahrad
-
Výstava na stromech (celorepublikový výstavový happening, který se koná během Týdne důstojné práce a upozorňuje na ožehavá témata naší každodenní spotřeby.)
-
Férová snídaně
Pokud vás naše nabídka zaujala,
těšíme se na setkání s vámi.
Líbilo by se vám realizovat některý z výše nabízených programů přímo v zahradě nebo učebně vaší školy?
Umíme k vám přijet s programy:
-
Včely
-
Cesta do pravěku
-
Zkamenělá minulost
-
Můj rodný kraj
-
Klimatická změna... a co já s tím
-
Každý den se oblékáme